Aktualności

Energooszczędne grzałki na podczerwień

03.08.2023

Plast Line we współpracy z Andreas Bexte Kunststoff-Technik wprowadza do oferty energooszczędne grzałki na podczerwień 📢

Oferujemy system, który pozwala na zmniejszenie kosztów energii podczas nagrzewania wtryskarki i na znacznie szybsze rozpoczęcie produkcji.

Kwarcowe lampy halogenowe w opaskach grzejnych ze stopu metalu emitują promienie podczerwone (fale optyczne) z dużą precyzją kontroli temperatury na cylinder podczas procesu plastyfikacji. Temperatura zewnętrzna powierzchni zamontowanych taśm grzewczych nie przekracza 65°C.

Można bezpośrednio poczuć, że energia jest efektywna tam, gdzie proces jej potrzebuje i nie jest emitowana do otoczenia. Straty energii na zewnątrz są zatem wyjątkowo niskie. Ponadto operatorzy maszyn znajdują lepsze środowisko pracy, ponieważ nie jest ono dodatkowo nagrzewane w niekontrolowany sposób.

Dotyczy to wszystkich wtryskarek i wszystkich materiałów termoplastycznych, ponieważ instalacja systemu IR jest instalacją „plug-and-play”. System może być używany do kontrolowania procesów uplastyczniania poliolefin (PE/PP) oraz innych aż do temperatur sięgających 400°C, czyli także doskonałe uplastycznienie bez odchyleń technicznych tworzyw sztucznych.

Istotną dodatkową zaletą jest czas nagrzewania: system IR firmy BKT osiąga odpowiednią temperaturę procesu w czasie o połowę krótszym niż w przypadku konwencjonalnych opasek grzewczych, co stanowi oszczędność pieniędzy oraz szybszą dostępność wtryskarki.

Dość istotny w relacji ceny do wydajności jest także zwrot z inwestycji (ROI): według obliczeń BKT system IR amortyzuje się w ciągu około dwóch miesięcy w jednym z licznych projektów - dotyczącym 600-tonowej wtryskarki z typowym wtryskiem polipropylenu w trybie 24*7.

Instalacja jest łatwa: zastąpienie typowych ceramicznych opasek grzewczych systemem grzewczym BKT IR nie jest czarem: Potrzebujemy zwykłych informacji technicznych, takich jak wymiary i moce grzewcze itp., które są dostępne dla aktualnego systemu grzewczego i indywidualnych stref grzewczych, co pozwala na precyzyjne zaprojektowanie naszego systemu. Istniejący stan połączeń i czujniki temperatury można wykorzystać w przebudowie wtryskarki, co jeszcze bardziej obniża koszty.

Podsumowując – dzięki samemu systemowi ogrzewania IR firmy BKT – w zastosowaniach związanych z formowaniem wtryskowym podczas plastyfikacji i przygotowania stopu można osiągnąć potencjał oszczędności energii od 25% do 70%.

Zobacz także:

linkedin facebook pinterest youtube rss twitter instagram facebook-blank rss-blank linkedin-blank pinterest youtube twitter instagram